Pred tohtoročnou Veľkou nocou sa nám – nakoniec, ako po iné roky – ozvalo veľké množstvo zákazníkov, keďže upratovacie služby našej spoločnosti A SERVIS LIPKA, s.r.o., umývanie okien Bratislava, sú čoraz vyhľadávanejšie. Priznávam, teší to mňa osobne aj celú firmu. Medzi nimi sa tiež objavilo aj niekoľko objednávok, ktoré mi utkveli v pamäti na dlhší čas.Umývanie Okien a výkladcov Bratislava

Jednou z nich bola zákazka v starej Bratislave. Podľa hlasu nám volala mladá žena, ktorá si pred sviatkami želala umyť okná v jej byte. Býva vraj s rodinou v starom, pôvodne barokovom dome, ktorý sa postupne zmenil na ich domov. Žije sa im v ňom dobre, keďže je tu božský kľud, nezameniteľná atmosféra, a takmer na dotyk – aj modrá obloha.
Umývanie Okien Bratislava
Byt sa totiž nachádza na piatom poschodí a v zásade ide o trpezlivo vypiplané priestory bývalej povaly. K ich bytu patrí ešte veľká terasa s výstavným výhľadom na hrad a Dunaj, takže by ho nevymenila ani za prestížnu adresu v širokom-ďalekom okolí Európy a sveta.

V zásade je tu všetko tak, ako má byť, až na zopár maličkostí, ktoré sú ale v dôsledku veľké. Pani zrejme nechcela zabiehať do podrobností, no naznačila nám, že značnou nevýhodou ich bytu sú okná osadené v celom podkroví. Keď totiž svoje podkrovné priestory prerábali, kľúčové slovo mali pri každom kroku pamiatkári.

Nedovolili v byte žiadne veľké úľavy, podstatnejšie zmeny alebo modernejšie postupy. A tak bolo treba dať všetky ich okná repasovať, pracne zrekonštruovať, a vlastne znovuoživiť. Stálo ich to balík času i značnú kopu peňazí, ale okná dnes zodpovedajú nárokom na ochranu historickej pamiatky, čo ich na jednej strane teší.

Ako bez šmúh umyť oknoBola to dlhá nočná mora…

 

Bola to dlhá nočná mora, zaspomínala si naša klientka. Zásadnou chybou však je, že naše okná sa nedajú celkom otvoriť, ale len vyklopiť. Z pohľadu cirkulácie vzduchu a elegancie pôvodného riešenia je to v poriadku, no s ich údržbou a čistením je to podstatne ťažšie. Pokiaľ si spomínam, nikdy sa nedali umyť tak, akoby som si želala, posťažovala sa otvorene.  Ako bez šmúh umyť okno

Raz to boli nedobre vyčistené drevené rámy, inokedy ostali celkom nedotknuté viaceré sklenené tabuľky. Samostatnou kapitolou je aj piate poschodie, takže čistenie okien mi v takejto výške nikdy nepripadalo veľmi bezpečné. Priznávam, taká práca človeka skôr unavovala, nehovoriac o tom, že na poriadok a čistotu si odjakživa potrpím. Takže pohľad na okná ma málokedy napĺňal pýchou a radosťou.

Môžete mi veriť, že som v tomto smere vyskúšala naozaj všeličo, a snáď aj niečo navyše. Rady mojich kamarátok prišli na rad ako prvé. Potom som otestovala nekonečné, občas značne tvorivé, ba až čudnesné rady visiace na  webe a rôznych špeciálnych servroch. Pomoc a účinky boli ale slabé alebo takmer žiadne.

Napokon som skúsila osloviť aj profesionálne firmy, ktoré sa umývaním okien vo výškach zaoberajú. Raz boli u nás dvaja študenti, ktorí namiesto na okne, robili skôr len tak na oko, inokedy prišli traja horolezci, ktorí si tu skôr nacvičovali svoju lezeckú techniku a okná brali ako vhodný doplnok, ako si zaplatiť cestu na poriadny kopec.   
Nič, nechcem tu kritizovať ponuku na trhu a všetkých tých, ktorí ju reprezentujú, ale moje predstavy sú už dlho celkom konkrétne. Bohužiaľ, riešení je celé more, takže zladiť predstavy a možnosti do želaného výsledku nie je práve jednoduché, dokonca sa mi zdá, že nemožné.

 umývanie okien Bratislava pre firmy, rodinné domy

A teraz, ak mi dovolíte…

umyť okná Bratislava

A teraz, ak mi dovolíte, prečo volám do firmy A SERVIS LIPKA. Pred pár dňami bola u mňa veľmi dobrá priateľka, ešte zo štúdií. Okrem iného som, zrejme celkom podvedome, narazila i na tému čistenia okien. Ako ženy sme si povedali k veci svoje. Kamarátka sa vedela vžiť do mojej nemilej situácie, lebo trápiť sa s umývaním okien, jedného zmôže a nadobro udolá.

Práve vtedy som sa dozvedela o vašej upratovacej spoločnosti. Podľa jej slov ste u nej v dome umývali už nielen okná, ale čistili aj koberce. O vašej práci a prístupe sa vyjadrovala iba v dobrom a chválila každý krok. Máte vraj v úcte čas, klienta aj prácu, ktorú pre neho robíte. Aj preto sa chcem s vami dohodnúť, či by ste mi tie okná nevyčistili?

 

Pochopiteľne…

Pochopiteľne, že vyslovené želanie mladej ženy bolo pre nás veľkým vyznamenaním, keďže umývanie okien vo výškach tvorí súčasť nášho klientského portfólia už dlhý čas. Obratom sme si zistili zopár dôležitých podrobností, najmä aký je k oknám jej bytu prístup, aké sú ich rozmery a plocha, umiestnenie a podobne.

ako na okná BratislavaUž pri jej telefonáte sme s kolegami premýšľali, že jej ponúkneme nielen umytie okien, ale aj možnosť nano impregnácie okien zo strany ulice. Táto moderná technológia tvorí pre zákazníka skutočnú záruku, že jeho umyté okná ostanú oveľa dlhšie čisté a ich údržba sa scvrkne na minimum. Metóda nano impregnácie funguje na princípe „lotosového kvetu,“ odpozorovanom v prírode.
Lotos odborníkom ponúkol skvelú inšpiráciu. Voda a rôzne nečistoty sa na jeho povrchu vždy zhlukujú do podoby miniatúrnych guličiek, ktoré potom z plochy jednoducho odveje vietor alebo zmyje silnejší dážď. Okná ošetrené nano impregnáciou preto ostávajú dlhodobo čisté, bez potreby ďalšej údržby alebo umývania.
Pre našu klientku mala nano impregnácia aj ďalší pozitívny rozmer. Jej realizáciou by odpadli pravidelné, dnes tak zložité, starosti s umývaním okien v rizikovej výške a zo strany ulice, čo znelo viac ako zaujímavo. Aj keď má žena rada poriadok a čistotu, nie je predsa povinná riskovať zdravie alebo dokonca život.

Stačilo nám vymeniť si medzi kolegami zopár pohľadov a mladej žene sme obratom predniesli našu úvahu aj s podrobným vysvetlením,ako na okná Blava ako tento systém externej ochrany okien pracuje. Metódu má A SERVIS LIPKA dokonale zvládnutú a odskúšanú, takže sme sa jej zaručili, že bude fungovať bezchybne i v jej byte.

Asi nikoho neprekvapí, že s našim návrhom súhlasila. Bola vlastne milo prekvapená, ba zaskočená, že jestvuje takýto – ako sama povedala – výborný zlepšovák. Dokonca sa nechala počuť, že o niečom podobnom viac ráz snívala. Veď je to vážne skvelé, umývať okná len zvnútra a o tie vonkajšie sa dlhý čas vôbec nestarať.

Dohodli sme si …

 

impregnácia na okná BlavaDohodli sme si teda presný čas aj termín a tiež zákazníčke poskytli základnú cenovú kalkuláciu. Žena so všetkým súhlasila a naznačila, že je poriadne zvedavá, ako to všetko dopadne. Takže o dva dni sme boli s kolegom na mieste a chystali sa v maximálnej miere pomôcť našej novej zákazníčke.  

Po vstupe do bytu sme museli uznať dve veci. Byt bol vkusný, veľmi citlivo zariadený a mal fantastickú polohu a parádny výhľad. A každé z okien plus ich mínusky, zodpovedali popisu domácej pani. Fakt boli vysoko, nedali sa úplne otvoriť a pôvodný mechanizmus mal tiež muchy. Nedalo sa teda vôbec diviť, že pre ženu išlo o vážny a dosť ťažko riešiteľný problém.  

S domácou pani sme sa rýchlo dohodli, že postup bude nasledovný. Podľa našich firemných štandardov poumývame a vyčistíme každé jedno okno a necháme ich dobre usušiť. Potom na ich vonkajšiu stranu nanesieme nano impregnáciu, aby sa v budúcnosti v tejto domácnosti už oknám stačilo venovať iba z vnútornej strany.
Začali sme tak, ako sme vo v firme už roky zvyknutí. Prešli sme celým bytom, rozdelili si s kolegom pracovné miesta a pustili sa dookná vo výškach Blava roboty. Prvú fázu vždy predstavuje poriadne umytie okna saponátovým roztokom. Technológia je to osvedečená a zahŕňa všetko, čo tvorí okno. Teda umývame nielen sklá, čo je pochopiteľné, ale i rámy okien, parapety a všetky skryté, často menej dostupné miesta.

 

Takým malým zaklínadlom…

Takým malým zaklínadlom je pre nás v tejto fáze slovo „perfektne.“ Okná, rámy aj parapety umývame skrátka perfektne, pričom ide v prvom rade o spokojnosť klienta, ale zároveň o dodržanie našich noriem kvality, ktorú firma A SERVIS LIPKA vníma ako nemenné, resp. kľúčovú súčasť každej objednávky.

Akonáhle sme s kolegom okná bytu dôkladne a starostlivo poumývali, nasledovala etapa číslo dva, teda precízne zotretie sklenených plôch pomocou stierky s kvalitnou, takpovediac, stále „čerstvou a pružnou“ gumovou lištou.

 

 

Pozor…

čisté okná vo výškach Bratislava

Pozor, tieto jej charakteristiky nie sú uvádzané samoúčelné. Práve vďaka takejto flexibilnej gumovej hrane, či lište, dokážeme umyté sklenené plochy dokonale zbaviť ostávajúcich zvyškov vody a saponátu, takže sklo je pripravené na ďalšiu dôležitú fázu, ktorou je leštenie.

Tu by som sa rád, aspoň na chvíľu, pristavil. Finálne leštenie skiel je totižto našou vlastnou, rokmi praxe overenou technologickou vychytávkou, ktorá v dobrom zmysle slova vždy prekvapí každého klienta. Prirodzene, že ani v tomto prípade to nebolo inak.
čisté okná vo výškach Bratislava
Využívame tzv. suché leštenie, ktoré sa mimoriadne osvedčilo a prináša zákazníkovi nielen kvalitu, ale dlhodobú spokojnosť. Pre našu spoločnosť sa potom na širokom trhu upratovacích firiem zároveň vytvára jasná konkurenčná výhoda.

Tedsa, umyté a suché okná sme začali čistiť prostým, no nezvyčajne účinným spôsobom. Pani sprvu zvedavo pátrala, prečo nemáme po ruke dajaké chemické leštidlo. Viete, taký ten rozprašovač, voňajúci alkoholom a parfémom, ale po krátkej chvíli pochopila, že pre našu prácu je to celkom zbytočné.

Suché leštenie je v podstate taký malý zázrak účinkov mechaniky a chemickej reakcie. Vyžaduje síce o niečo viac vynaloženej fyzickej sily, väčšiu dávku trpezlivosti nášho zamestnanca, ale konečný výsledok je vždy ohromujúci. Pochopiteľne, že domáca pani, ako takmer všetky naše klientky, prejavila o jeho podstatu a fungovanie živý záujem.

Princíp je jednoduchý, ba až banálny. Okná leštíme na sucho len s čistou bavlnenou tkaninou a využitím energie ľudských svalov. Zásadne nepoužívame leštiace prostriedky chemického charakteru, keďže tento krok vnímame. Ako nemennú súčasť nášho firemného profilu a trvalej snahy, klásť dôraz na kvalitu upratovacích služieb.

 

Metóda leštenia…

 

Metóda leštenia  na druhej strane zároveň garantuje, že sklá ostanú oveľa dlhšie čisté. Prečo? Chemické leštidlo totiž na ploche vytvára mikroskopický film, ktorý sa časom začne chovať ako mucholapka, či magnet. Všetok prach a poletujúce nečistoty sa pomaly začnú na sklo lepiť, a netrvá dlho a opäť môžeme plánovať umývanie a čistenie.

čisté okná BratislavaNaviac, s použitím bežných leštiacich prípravkov sa zákonite podarí dosiahnuť. A to takmer okamžite – na každom umytom skle šmuhy a ťahy po leštení. Táto skutočnosť býva pre každú upratujúcu ženu znamením, že tá neveľmi obľúbená. A dosť namáhavá práca, nebola urobená kvalitne a námaha sa jej celkom nevyplatila.

Domáca pani sledovala naše intentzívne suché leštenie medzi dverami a dušovala sa, že o niečom takom síce raz, či dvakrát počula. Ale že týmto spôsobom možno dosiahovať takéto prekvapivé výsledky, to si nepredstavovala ani vo sne. Aby som tento netradičný technologický postup celkom osvetlil, tak som k jej slovám pridal ešte zopár svojich.

 

Je taktiež veľmi dôležité…

 

Je taktiež veľmi dôležité, aby pri samotnom umývaní sklenených plôch neostali na oknách žiadne zbytky starého, použitého leštidla. V opačnom prípade reálne hrozí, že staré leštidlo po určitom čase. Najmä vplyvom počasia – „vystúpi“ na povrch a vytvorí na skle viditeľné mapy po leštení a nevzhľadné stopy.

čisté okná BratislavaPo niekoľkých hodinách sa úloha a zadanie firmy A SERVIS LIPKA do bodky naplnili a my sme boli so svojou prácou hotoví. Okná v celom byte ostali dokonale čisté, lesklé, ba žiarivé. Z vonkajšej strany navyše získali neviditeľnú, no prekvapivo účinnú nano impregnáciu, ktorej účinky budú majiteľmi bytu oceňované dlhý čas.  
Mladá žena si v dennom svetle obzerala lesknúce sa plochy čistých okien, prstami zvedavo  prechádzala po umytých rámoch a parapetách. Občas kratučko a nebadateľne pokrútila hlavou, aby napokon – z očí do očí – konštatovala, že takto vzorovo čisté, žiarivé okná si v tomto byte snáď ani nepamätá.

Priznám sa, vždy mám z takejto reakcie zákazníka radosť a celý zvyšok dňa je pre mňa akýsi iný. Myslím si, že naša firma A SERVIS LIPKA nielen dokonale čistí okná a koberce, ale prináša do domácností svojich klientov aj kus skutočnej pohody. A dobrého pocitu, čo tvorí dôležitú súčasť každého útulného domova.